Rudolfinum
Rudolfinum je novorenesanční budova na náměstí Jana Palacha při pravém břehu řeky Vltavy na Starém Městě v Praze. V její Dvořákově síni se pořádají významné koncerty, např. v rámci Pražského jara. Budova Rudolfina patří České filharmonii, jež zde i sídlí.
Historie
Byla vystavěna v letech 1876–1881 a slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 jako víceúčelové kulturní zařízení s koncertní síní a výstavními sály. Rudolfinum nechala postavit u příležitosti 50. výročí svého založení Česká spořitelna, která požádala následníka habsburského trůnu arcivévodu Rudolfa, aby stavba byla pojmenována po něm. Bylo pro ni vybráno místo na východním břehu Vltavy zvané Rejdiště. Na stavbu budovy byla vypsána veřejná soutěž a následně byla výstavba svěřena architektům Josefu Zítkovi a Josefu Schulzovi, kteří ji dokončili v roce 1881. Stavba dostala jméno po korunním princi Rudolfovi.
Roku 1884 byla zřízena koncertní síň (dnes Dvořákova síň). V zadním traktu se nachází menší koncertní sály, Sukova síň a Kubelíkova síň.
Období Československého státu
Po vzniku Československa byla budova označována jako Dům umělců. Budova byla několikrát upravována, v meziválečném období dokonce pro potřeby československého parlamentu (autorem přestavby byl Rudolf Kříženecký). Ten zde zasedal od roku 1919 do 1941. V roce 1920, 1927 a 1934 zde byl zvolen prezidentem Republiky československé Tomáš Garrigue Masaryk. V ose dnešní Dvořákovy síně stála pod varhany mramorová socha prezidenta Masaryka od Jana Štursy, která je nyní umístěna v Rothmayerově sále před vchodem do Španělského sálu na Pražském hradě.
V poválečném období byla budova sídlem Hudební fakulty Akademie múzických umění a České filharmonie. Její poslední kompletní rekonstrukce proběhla v letech 1990–1992.
Současnost
Dnes je budova sídlem České filharmonie a Galerie Rudolfinum.
t:source: http://cs.wikipedia.org/wiki/Rudolfinum