Chrám Svatého Mikuláše
Kostel svatého Mikuláše se nachází v Praze na Staroměstském náměstí. Byl postaven v barokním slohu v letech 1732–1737 stavitelem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem.
V interiéru kostela stojí za pozornost varhany a nástropní fresky zobrazující životy světců sv. Mikuláše, sv. Benedikta a motivy ze Starého zákona. V letech 1735–1736 je vytvořil bavorský malíř Kosmas Damián Assam. Hlavní oltář z umělého mramoru pochází z roku 1737.
Historie
Dnešní kostel byl postaven na místě vyhořelého gotického farního kostela, který je zmiňován k roku 1273. Kostel sv. Mikuláše tvořil protiváhu kostelu Matky Boží před Týnem stojícímu diagonálně přes Staroměstské náměstí. Z původní stavby se dochovalo jen několik stavebních prvků zabudovaných v dnešním sklepení. Za Václava IV. se stal jedním z husitských, či lépe reformačních, center, spojen je se jmény Jana Milíče z Kroměříže a Matěje z Janova. Roku 1635 získali kostel benediktinští mniši z Emauzského kláštera (Na Slovanech) a přistavěli k němu dnes zaniklý klášter. Mezi lety 1730 a 1739 byl podle návrhu Kiliána Ignáce Dienzenhofera zbudován dnešní kostel.
Za císaře Josefa II. byla část kostelního vybavení zrekvírována, včetně zvonů. Podle pověsti byl jeden z nich věnován Dolanům.
V letech 1870–1914 sloužil pravoslavné církvi, poté byl využíván jako posádkový kostel či skladiště. Od roku 1920 zde působí Církev československá husitská.
t:source: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svatého_Mikuláše_(Staré_Město)